От 1 януари запорите на банкови сметки ще се налагат по електронен път, съобщи вчера шефът на контролния съвет на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев.
Нововъведението ще спести много пари на кредиторите и длъжниците.
В момента, за да се запорират сметките на един човек или фирма, кредиторът плаща около 540 лв., тъй като се изпращат съобщения до всички 30 банки в страната. След въвеждането на електронните запори таксата ще е 15 лв., каза Дичев. Промяната е регламентирана в Гражданския процесуален кодекс.
Друга новост е, че вече всеки свободно може да поиска справка от частен изпълнител дали бизнес партньорът му дължи някому пари. Таксата е 10 лв. Това е възможно, тъй като камарата вече има регистър на длъжниците.
Доскоро той позволяваше единствено всеки да прави справка за себе си. Ограничението ще продължи да важи за физическите лица. “Информацията за фирмите обаче не е защитена от лични данни и вече всеки може да провери всяко дружество”, обясни Дичев.
Тази година се очаква частните съдебни изпълнители да минат всички рекорди по събрани дългове и да върнат на кредиторите 1 млрд. лв.
Макар да имат най-много дела за вземания на бизнеса, частните изпълнители събират най-големи суми по тези на банките.
В момента кредитни институции са обявили за продан имоти за близо 925 млн. лв. Най-голямата част от тях са в София. Столицата е и мястото с най-много сделки - само за последните шест месеца са пласирани имоти за над 42 млн. лв.
Най-скъпата продажба от съдебен изпълнител е хотел “Тамплиер” в Банско - 21 122 000 лв. Следва хотел в с. Баня с 11 млн. лв., а на трето място е ОЦК-Кърджали с 8,6 млн. лв. Офис сграда в столицата до “Бизнес парк София” е била пласирана за 7 млн. лв.
По думите на Дичев продажбата на фабрики и хотели е трудна, защото на практика се търси не купувач, а инвеститор. От имотите най-лесно се продават двустайните апартаменти, но стои проблемът, че до 7 дни след търга трябва да се плати цената, а малко хора имат пари в брой. Очаква се скоро няколко банки да пуснат на пазара кредитни продукти за финансиране на участниците в публични продажби, съобщи Дичев.
Такъв продукт вече предлага ПИБ .